Hideg eljárásnál akár teljesen híg, folyékony masszával is dolgozhatunk, díszes cirádákat, színes cikornyákat alakítva ki az anyagban, vagy éppen apró mintás szilikon, vagy műanyag formákba is önthetjük a szappant, mert utóbbi ebben az esetben szépen kitölti még az apró részleteket is. A már kész szappanenyvvel (főzött szappan esetén) ez bizony nehézkes lenne…
Véletlenül se gondoljuk azt, hogy aki tud meleg eljárással szappant főzni, annak gyerekjáték lesz a hidegen történő öntés! Sajnos rengeteg hibalehetőséget rejt magában az a tény, hogy a szappanosodási folyamatot még a kezdeti szakaszban magára hagyjuk, így az anyagok a saját fizikai és kémiai jellemzőik szerint a szabad akaratuk szerint reagálhatnak – ez azt jelenti, hogy egy CP szappankészítő akkor lehet sikeres, ha töviről hegyire kiismeri a felhasznált anyagok tulajdonságait.
Első hideg eljárással készülő szappanunk legyen egy klasszikus levendulás mutatós lila csíkokkal – a következő receptet ajánlom:
300 g olíva olaj
200 g pálmazsír
200 g kókuszzsír
100 g finomított shea vaj
100 g szőlőmagolaj
50 g mandula olaj
50 g ricinus olaj
A lúgoldathoz:
380 g desztillált, vagy ioncserélt víz
135 g NaOH
(SF = 6% mellett)
Ha faládába öntünk, akkor azt mindenképpen béleljük ki előre sütőpapírral, különben a szappant később nem tudjuk majd kivenni belőle.
Ha a webáruházunkból a műanyag tömbformák közül választottál, akkor ahhoz ajánljuk a formaleválasztó spray használatát.
Az előző blog bejegyzéseket átolvasva tartsunk be minden biztonsági szabályt, és az instrukcióknak megfelelően készítsük el a szappanmasszát addig a pontig, amíg éppen összeáll egy híg emulzió. Most azonban nem kezdjük el főzni a szappant, hanem nekilátunk a mintázásnak. Először kissé kifehérítjük az alapmasszánk színét. Ehhez a szappankészítők általában titán-dioxid port használnak. 1-1,5 kávéskanálnyi titán-dioxidot csomómentesre keverünk egy csepp glicerinnel, majd a masszába turmixoljuk. (Egyébként okosabb, ha a titánt már előre kikeverjük magunknak!) Ezután kiveszünk a masszából tetszőleges mennyiséget (akár a felét is) és lila mica csillámmal színezzük. A csillámot nem feltétlenül szoktam előre kikeverni, mert gyönyörűen beleturmixolható közvetlenül a masszába. Kevés kell belőle, de a kialakuló árnyalatot látni fogjuk, tehát mindenki ízlés szerinti mennyiséggel dolgozhat. A levendula illóolajat csak ezután adjuk a két színhez arányosan elosztva (az illat tartósabb lesz, ha egy kis keményítővel keverjük el az illatanyagot felhasználás előtt) – a receptben szereplő 1 kg olajmennyiséghez tehetünk akár 30 ml-t is, de persze ez is ízlés kérdése. Próbáljunk gyorsan dolgozni, mert a túl sűrű masszával már nem tudunk majd mintát önteni.
Jöhet a csíkozás! Az öntőládánkat megdöntjük a hosszabbik oldala mentén, valamivel kitámasztjuk. A fehér és lila színeket egymás után a láda falára csíkokban öntve egymásra rétegezzünk a következőképpen:

A fenti technika a szappan felvágásakor tigriscsíkokat eredményez – igazán nem nehéz, de mutatós! Én még egy kicsit megbolondítottam a csíkos alapmintát némi utómunkával, most ilyen lett a szappanom:

Ne felejtsd el, hogy az így készült szappant a főzés hiánya miatt csak 4-6 hét elteltével szabad használni!!!
Köszönöm, hogy velem tartottál!