Tudod-e, hogy mi a különbség egy dezodor és egy izzadásgátló között?
A bolti izzadásgátlók olyan alumínium származékokat tartalmaznak (Aluminium Zirconium Trichlorohydrex, Aluminum Chlorohydrate), amik blokkolják az izzadtságmirigyek működését. Ez sok esetben vezethet akár gyulladáshoz, ráadásul szárnyra kaptak olyan hírek is a médiában, hogy a mell rákos szöveteiben megtalálták ezeket a mesterséges anyagokat.
A natúr kozmetikumokat kedvelők nem kedvelik tehát az izzadásgátlást, a dezodorálásra fektetik a hangsúlyt, azaz azoknak a baktériumoknak az elpusztítása a cél, amelyek az izzadtság lebontásában vesznek részt, így a kellemetlen szagokért felelnek.
A legegyszerűbb két fő hatóanyag, ami szóba jöhet ez esetben, az a szódabikarbóna és a cink-oxid.
A szódabikarbónát nyilván nem kell bemutatnom, de valószínűleg a cink-oxidot igen: talán leginkább a babák popsikenőcséből ismerheted, remek gyulladáscsökkentő, de ami most számunkra igen fontos az az, hogy a szagokért felelős rövid szénláncú zsírsavakkal reagál, azokat szagtalan cink sókká alakítja, másrészt pedig antibakteriális.
Számomra tökéletes választásnak bizonyult a dezodorálásban, évek óta használom. Van egy harmadik alternatíva is: ez a timsó. Ezzel most két okból nem foglalkozunk: a timsó egy természetes alumínium só, tehát vele nem dezodort, hanem izzadásgátlót készíthetünk, évezredek óta használják ugyan hasonló célokra probléma nélkül, tehát nyilván nem lehet összehasonlítani a szintetikus alumínium származékokkal, de azért ez egy izzadásgátló szer, azaz nem engedi a szervezetből távozni, aminek onnan távoznia kell. Másrészt a timsó vízben oldódik, tehát csak emulziós készítményben tudjuk használni, első körben pedig valami könnyebbet gondoltam megosztani: egy házi deo stiftet fogunk ma készíteni, éppen azt, amit a fenti képen láthattok! J
Ugye mondanom sem kell, hogy ismét első a higiénia, tehát az eszközeidet fertőtlenítsd 70%-os gyógyszertári alkohollal!
A recept (1 db):
8 g kakaóvaj
16 g kókusz zsír
8 g cetil-alkohol
16 g ricinus olaj
8 g méhviasz
3 g cink oxid
3- 5 g szódabikarbóna
Fentieket megolvasztjuk, a kakaóvajat csak a végén szabad hozzáadni, majd hozzáadjuk a 16 g megolvasztott kókusz zsírban csomómentesre kikevert 3 g cink oxidot (vagy 3- 5 g szódabikarbónát, esetleg a kettőt vegyesen, kinek mi válik majd be a legjobban).
Válasszunk a stiftünkhöz valamilyen antibakteriális illóolajat (zsálya, teafa…), tegyünk a keverékbe néhány cseppet ízlés szerint. A fenti tokot úgy lehet megtölteni, hogy a kupakjában lévő műanyag formázóbetéttel együtt a tetőt rápattintjuk, a tetejére állítjuk a tokot és az alsó nyíláson át beletöltjük az olvadt anyagot. Így hagyjuk megszilárdulni, betehetjük a mélyhűtőbe a folyamat felgyorsítása végett. Ha a formázóbetétbe illóolajat cseppentünk és szétkenjük, akkor könnyebben eltávolítható majd a már megszilárdult dezodorról a műanyag. Ha nem ragaszkodunk a natúr vonalhoz, vagy a fenti hatóanyagok nem bizonyulnak elegendőnek, akkor tehetünk 0,5 g POG tartósítószert (a webáruházban kapható) a deó alapba, nem azért, mert a készítmény tartósításra szorul (hiszen csak zsírfázist tartalmaz), hanem mert ez a tartósítószer részben ethylhexylglycerin, ami nem csupán tartósítóként ismert, hanem dezodor hatóanyagként is.
Illatos szép napokat Mindenkinek!